Żeń-szeń koreański: Naturalne źródło energii i witalności

Dlaczego każdy powinien zainteresować się Żeń-Szeniem Koreańskim (łac. Panax Ginseng)? Czy ta roślina rodem z północnej Azji naprawdę posiada tyle korzystnych właściwości dla naszego organizmu? A może nigdy o niej nie słyszałeś i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej o korzyściach stosowania ,,wszechleku”? Jeżeli tak, koniecznie przeczytaj dalej.

„Korzeń życia” – krótka lekcja historii o Żeń-szeniu koreańskim

Żeń-Szeń Koreański, znany również jako „wszechlek”, jest niewielką rośliną leczniczą, która rośnie naturalnie na północnych terenach leśnych: w północnych Chinach, Mandżurii i Korei. Znana i stosowana od tysiącleci, korzystnie oddziałuje na organizm. Historia ,,wszechleku” i jego pozytywnego działania sięga I w. p.n.e., bowiem już wtedy zauważono pierwsze właściwości tej niezwykłej rośliny. Mówiono o niej „korzeń-człowiek”, ponieważ jej kształt kłączy przypominał ludzką sylwetkę. Na Stary Kontynent Panax Ginseng trafił na początku XVII wieku, gdy został przywieziony przez holenderskich kupców z Japonii. Mówi się, że Ludwik XIV korzystał z ,,wszechleku” w celu wyleczenia się z niemocy płciowej. Obecnie roślina jest polecana przede wszystkim osobom, które na co dzień wykonują intensywną pracę umysłową, ponieważ pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Jest również korzystna dla ciężko trenujących sportowców oraz osób z problemami seksualnymi. Współcześnie Żeń-szeń koreański pochodzi z wieloletnich upraw, które znajdują się głównie w Japonii, Korei, Chinach i Ameryce Północnej, gdzie jest stosowany w tradycyjnej medycynie. Surowcem leczniczym jest korzeń, który zawiera ponad 200 bioaktywnych substancji, w tym charakterystyczne saponiny triterpenowe (ginsenozydy), odpowiedzialne za szerokie spektrum działania rośliny, witaminy, cholinę, mikroelementy, lotne związki aromatyczne, peptydoglikany oraz związki azotowe.Wszystkie składniki są bardzo cenne dla naszego organizmu, a ich właściwości zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.

Charakterystyka i właściwości Żeń-Szenia Koreańskiego

Żeń-Szeń Koreański posiada multum właściwości, obok których nie można przejść obojętnie. Oto najważniejsze z nich:

 1. Pobudza organizm.
 2. Redukuje znużenie.
 3. Niweluje zmęczenie.
 4. Dodaje energii i siły witalnej.
 5. Dodaje motywacji do działania, zwiększa samopoczucie i pewność siebie (produkuje hormon szczęścia).
 6. Pomaga poprawiać możliwości seksualne, zwiększać potencję, a także niwelować zaburzenia erekcji. Według naukowców, mężczyźni stosujący ,,wszechlek” są bardziej usatysfakcjonowani, a ich poziom testosteronu i ruchliwości plemników podwyższył się.
 7. Wpływa na długość stosunku oraz jego jakość.
 8. Usprawnia funkcje seksualne u kobiet po menopauzie.
 9. Lepiej dotlenia organizm dzięki zwiększaniu zdolności hemoglobiny do wiązania tlenu.
 10. Pomaga zwiększać wydolność organizmu oraz jego wytrzymałość fizyczną – powinien być nieodłącznym elementem diety sportowców.
 11. Wzmacnia system immunologiczny organizmu.
 12. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wzmaga ochronę organizmu przed infekcjami i wirusami.
 13. Pomaga w regeneracji po chorobach, na przykład po przeziębieniu.
 14. Wzmacnia układ nerwowy.
 15. Posiada właściwości adaptogenne, czyli zwiększa odporność organizmu na stres, pomaga w zwalczaniu depresji.
 16. Zapobiega nowotworom.
 17. Wydłuża proces starzenia się organizmu i skóry.
 18. Może być pomocny w leczeniu nerwicy oraz zaburzeń snu.
 19. Poprawia funkcjonowanie mózgu, wpływa na koncentrację, skupienie i zapamiętywanie, wspiera również ochronę komórek mózgowych i ich regenerację.
 20. Reguluje poziom złego cholesterolu, zapobiegając chorobom wieńcowym serca oraz usprawniając układ krążenia.
 21. Ma swój wkład w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.
 22. Zwiększa aktywność makrofagów w wątrobie (znanych inaczej jako komórki Kupffera), które odpowiadają za usuwanie toksyn z krwiobiegu.
 23. Dla osób starszych istotny może być fakt, że zwiększa syntezę białek w wątrobie (osoby starsze mają ograniczoną produkcję), co pozytywnie wpływa na zdrowie oraz odtłuszcza wątrobę.
 24. Odtruwa organizm.
 25. Podwyższa metabolizm układu nerwowego i aktywność mózgu.

 Zła strona mocy – jak nie korzystać ze wszechleku?

W związku z wieloma pozytywnymi aspektami Żeń-szenia koreańskiego, kwestią czasu stało się, zanim ludzie zaczną nadużywać tej rośliny. Jakie są tego skutki? Najczęstsze to: wysypka skórna, nadciśnienie, senność i biegunka. Warto wspomnieć, że w większości przypadków ,,wszechlek” jest dobrze tolerowany, natomiast wyżej wspomniane skutki uboczne to rzadkość. Żeń-szeń koreański można spożywać w formie tabletek, korzenia pociętego oraz mielonego (z rośliny można również przygotować napar bądź ją żuć). W celu uniknięcia skutków ubocznych powinniśmy stosować się do dawkowania Żeń-szenia tak, jak jest napisane na ulotkach przez producenta, w zależności od tego, w jaki sposób oraz w jakiej formie roślinę przyjmujemy. Nie zaleca się stosowania Żeń-szenia koreańskiego przy nadciśnieniu, chorobach serca, hipoglikemii, nadwrażliwości na roślinę. W przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, depresyjnych, hormonalnych czy nadciśnieniowych, zaleca się skonsultować to z lekarzem. Pamiętajcie, aby nie stosować Żeń-szenia przed snem ze względu na właściwości pobudzające, które mogą doprowadzić do zaburzeń snu. Kategorycznie nie wolno go spożywać z alkoholem! Kobiety w ciąży również powinny skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie – za co cenimy Żeń-szeń koreański?

Żeń-szeń koreański, znany jako naturalny afrodyzjak, ma doskonały wpływ na zdrowie. Jego wszechstronne właściwości, od pobudzania organizmu, po wzmacnianie układu immunologicznego, sprawiają, że warto zainteresować się tą rośliną. Dzięki swojej bogatej historii i potwierdzonymi badaniami naukowymi właściwościom, Żeń-szeń koreański jest doceniany na całym świecie. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru i konsultacji z lekarzem w przypadku konkretnych schorzeń.

Ostatnie posty:

Zobacz inne posty: