5 grzechów, których oczy nie wybaczą

Oczy to jeden z najbardziej delikatnych organów człowieka i niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Warto więc otoczyć oczy szczególną troską i nie popełniać błędów, które mogą się na nas później zemścić.

Bez filtra UV

Promieniowanie UV, choć niewidzialne gołym okiem dla człowieka, może wyrządzić naprawdę spore szkody nie tylko naszej skórze jak powszechnie się mówi, ale również naszym oczom. Pozostawione przez dłuższy czas bez ochrony mogą dać nam się we znaki po latach. Choć oczy w sposób naturalny próbują bronić się przed słońcem, poprzez mrużenie powiek i zwężanie źrenic – wystarczy zastosowanie okularów przeciwsłonecznych z nieodpowiednim filtrem lub nie stosowanie filtru w ogóle, by narazić się na szkody.
Najmniej groźnymi konsekwencjami długiej ekspozycji oczu na słońce jest podrażnienie, kolejnymi – już bardziej poważnymi następstwami mogą być m.in. zaćma czy zwyrodnienie plamki wraz z wiekiem. także posłoneczne uszkodzenie rogówki oraz posłoneczne uszkodzenie plamki żółtej (AMD). W niektórych przypadkach mogą wystąpić też nowotwory skóry oczu i powiek lub czerniak naczyniówki.
Warto zatem, jeśli zależy nam na ochronie oczu przed skutkami działania promieniowania UVA i UVB – stosujmy soczewki kontaktowe z filtrem UV takie jak EyeLove Exclusive PRO czy ACUVUE®. Dodatkowo warto stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 oraz specjalnymi certyfikatami potwierdzającymi autentyczność ochrony przed promieniowaniem.

Długie przesiadywanie przed ekranem urządzeń elektronicznych

Nic tak nie męczy wzroku jak długotrwałe wpatrywanie się w ekran urządzeń elektronicznych, które emitują niebieskie światło. Zdaniem ekspertów, może ono nie tylko powodować zmęczenie, ale również wpływać na pogorszenie wzroku. Dwoma najczęściej występującymi schorzeniami wynikającymi z używania urządzeń cyfrowych to Zespół Suchego Oka oraz Syndrom Widzenia Komputerowego, które przejawiają się przemęczeniem oczu, bólem głowy oraz ramion, karku i szyi. Warto więc chronić w odpowiedni sposób siebie i swoje oczy przed skutkami częstego przesiadywania przed komputerem, tabletem czy smartfonem.

Nieodpowiednia korekcja

Nic tak nie przyspiesza postępowania wady wzroku jak nieodpowiednia korekcja, czyli soczewki lub okulary, które mają mniejszą lub większą od rzeczywistej moc korekcji. Kiedyś często słyszało się – nawet od specjalistów – że warto dać mniejszą moc korekcji od rzeczywiście posiadanej gdyż „oko musi pracować”. Jest to błędne przekonanie i przynosi odwrotny skutek od zamierzonego, zamiast zahamować postępowanie wady wzroku, jeszcze ten proces przyspieszamy. Unikajmy tego jak ognia, nie warto tak naszego wzroku wystawiać na próbę.

Spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia dziennego

Z pewnością wielu osobom zdarzyło się chociaż raz zasnąć lub zdrzemnąć się w soczewkach kontaktowych, choć nie powinno się. Nie bez powodu jednak każde soczewki mają swoje przeznaczenie i zalecenia jak je używać. Choć jednorazowy przypadek nie wywoła wielkich szkód naszym oczom, to jeśli zdarzy nam się taki przypadek więcej razy – może się to odbić na zdrowiu naszych oczu. Soczewki, które przeznaczone są do noszenia dziennego mają mniejszą tlenoprzepuszczalność od całodobowych, a także mniejsze uwodnienie, przez co szybciej ulegają przesuszeniu. Nie dość, że po przebudzeniu będziemy odczuwać dyskomfort z powodu przesuszonych szkieł kontaktowych to dodatkowo może pojawić się osad lipidowo-białkowy odbierany przez oczy jako mgiełka. W skrajnych przypadkach długotrwałe spanie w soczewkach przeznaczonych do noszenia dziennego może powodować stany zapalne, które następnie mogą wpłynąć na pogorszenie wzroku. Opuchnięte oczy i problem ze zdjęciem soczewek.
Jeśli więc wiemy, że zdarza nam się częściej zasypiać w soczewkach, zdecydujmy się na korzystanie z soczewek całodobowych takich jak Biofinity czy Air Optix Night&Day. Te produkty przeznaczone są do noszenia ciągłego, więc stworzone są z odpowiedniego materiału nadającego się do takiego użytkowania, zachowując przy tym zdrowe oczy.

Przenoszenie soczewek kontaktowych

Pamięć ludzka bywa zawodna, dlatego jeśli używamy innych soczewek niż jednodniowych, warto notować sobie datę, kiedy aplikowaliśmy świeże soczewki po raz pierwszy, by wiedzieć kiedy upłynie okres, po którym powinniśmy wyrzucić stare soczewki i założyć nowe. Powinniśmy robić takie notatki w przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych. Jeśli tego nie będziemy robić, to może się zdarzać, że przenosimy soczewki dłużej niż jest to zalecane. To z kolei jest niebezpieczne, gdyż podczas użytkowania soczewek w sposób naturalny gromadzą się na ich powierzchni różne osady lipidowo-białkowe, które gdyby nie były usuwane – mogłyby wpłynąć w sposób negatywny na zdrowie Twoich oczu. Mimo codziennej pielęgnacji – po upływie wskazanego czasu, nie jesteśmy w stanie usunąć 100% zanieczyszczeń. Dlatego właśnie zalecane jest wyrzucanie zużytych soczewek a zakładanie nowych. Każde soczewki mają okres użyteczności.

Share This Post

Post Comment